Kísérő gyakorlat
A mindennapi mindfulness fejlesztéséért
1. Milyen tapasztalat volt együtt lenni a nehézséggel? Ha esetleg feszült, nehéz volt, tudd, hogy mindannyian így kezdjük a meditálást. Minél többet gyakorolunk a helyes úton, annál könnyebben leszünk képesek odafordulni afelé, ami nehéz.
2. Milyen a kapcsolatod az elfogadással? Mi az elfogadás? Az elfogadással kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás a félreértéséből fakad. A mindfulness gyakorlásban az elfogadás nem egyenlő azzal, hogy tetszik a fájdalom, örülünk neki. Az elfogadás odafordulást jelent, azt, hogy nem akarjuk semmissé tenni a tapasztalatunkat akkor, amikor az kellemetlen. 5 szintjét különböztethetjük meg:
- ellenállás, elkerülés: automatikus reakciónk, mindannyian így reagálunk a fájdalomra
- kíváncsiság: tudatosítás anélkül, hogy jónak vagy rossznak ítélnénk meg a fájdalmat, eszköze lehet a megnevezés, címkézés
- tűrés: bár kellemetlen, amit tapasztalunk, de nem mozdulunk meg azonnal, pár másodpercig együtt vagyunk a nehézséggel
- odafordulás: megengedés, szavai: "rendben van", "igen", "üdv"
- tágas tér: már nem vagyunk beleragadva a nehézségbe, képesek vagyunk figyelni más tapasztalatokra is
2. Próbáld ki ezt az egyszerű jégkocka gyakorlatot, amellyel nagyobb tudatosságot kaphatsz a nehézségekkel kapcsolatos automatikus reakcióidra és gyakorolhatod az elfogadást. Ülj le, készíts be egy jégkockát. Tölts pár percet azzal, hogy megérkezel a testbe, vegyél néhány mély lélegzetet. Fogd a kezedbe a jégkockát, csukd be a szemed és kezdd el megfigyelni a jéghideg testi érzetet: szúró, feszítő? Adj a tapasztalatnak egy nevet. Majd a következő pillanatokban kövesd a reakciódat: milyen testi reakció jön fel? Mit gondolsz? Hogyan érzel? Végig tudsz-e menni az elfogadás 5 szintjén?
Jó gyakorlást!